Fotók: Keppel Ákos
NEMCSICS ÁKOS
Jelenései
(Konstruktív kereszteződések)
„Geometrikus munkái átértelmezik szisztematikus felfogásukkal a síkot és a teret. Engesztelés és feloldás, harmónia és ütközés problematikájával analizálja a valóságot. A korong, a kocka és a többi mértani forma együtthatásának vizsgálata után, a tökéletesség keresését tűzi ki vizsgálódása tárgyának. Átlók, kereszteződések, amelyek a vonallal, a színekkel fokoztatott lüktetést, szaggatottságot, a geometrikus tételeket kitöltő intim teret hoznak létre.
Megdöbbentően költői és egyszerre rendezett és rendezetlen a létrehozás és kiválasztás metódusa Nemcsics Ákosnál. A színpárosítások által egyetemes érvényűvé emeli az alkotói szándékot. Jól kommunikál a kép nyelvén és lényegre törő, hol szikáran, hol játékosan fogalmazó a felfogása. A vizuális jelenést kívánja ábrázolni, nem a jelentést, ami didaktikus egyszerűsítés lenne. Mednyánszky László azt írta a naplójában: „A művészet híd a végesből a végtelenbe.” Valóban Nemcsics Ákos is amikor alkot, kimondja amit kell, amit gondol a világról, a formákról, a színekről. Magától értetődő elvontság, éteriség jellemzi a magas szintű esztétikai attitűdjét. A különféle motívumok egyszerre érintkeznek egymással, máskor szinte összeolvadnak, eggyé válnak az alkotói szándék szerint. A színek és árnyalatok szinte észrevehetetlen módon értékeltolódások szerepét töltik be. A geometrikus formavilágú, síkban rétegezett képfelületek már-már háromdimenzióssá válnak és teret szimulálnak. Nemcsics Ákos virtuóz módon egyesíti a festőiséget és az absztrakciót, de egyenesen szellemes, ahogy a képek átlóként szelik ketté a teret az atmoszférikus enteriőrben és elvont erőteret hoznak létre.
Az alkotó képes filozófiai magaslatokba szárnyalni, mert eltökélt célja a vizuális gondolkodás tényleges átalakítása. A Nemcsics Ákos által művelt képzőművészet nem mindennapi ábrázolás, nem természeti jelenség illusztrációja, hanem áttételesen, átlényegítő módon egy olyan többletet ad emberi mivoltunkhoz, ami az érzékszerveket kitágítja, szellemünket megemeli. Ennek vagyunk most tanúi, melyben az alkotói szándék segít bennünket elemeire szedni és harmóniába rendezni a körülöttünk lévő zűrzavaros valóságot.”
Részletek Cs. Tóth János tanulmányából
Back to Top